Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje we wszystkich organizmach żywych. U człowieka kwas hialuronowy występuje w skórze właściwej i macierzy międzykomórkowej.  Jego zadaniem w skórze właściwej jest wiązanie wody (kwas hialuronowy może związać aż ok. 250 cząsteczek H2O ). W młodym wieku skóra ma wystarczającą ilość kwasu hialuronowego. Dostateczna ilość kwasu jest gwarancją jej jędrności i braku jakichkolwiek zmarszczek. Z wiekiem, gdy całe ciało (w tym skóra) starzeje się kwas hialuronowy zanika i jego ilość znacznie się zmniejsza. Proces ten zaczyna się ok. 25 roku życia i charakteryzuje się wiotką, ścieńczoną skórą  oraz pojawiającymi się zmarszczkami. Kwas hialuronowy u człowieka znajduje się również w mazi stawowej, rogówce oka oraz chrząstkach.

Właściwości kwasu hialuronowego:

  • jest silną substancją higroskopijną,
  • ułatwia przepływ składników aktywnych w głąb skóry,
  • przyspiesza proces regeneracji skóry,
  • aplikowany zewnętrznie stwarza powłokę ochronną na skórze,
  • można stosować go o każdej porze roku,
  • zwiększa stopień nawilżenia skóry,
  • zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek,
  • ma działanie przeciwzapalne,
  • działa antyrodnikowo.

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie i jest składnikiem wielu kosmetyków. W działaniu profilaktycznym można stosować go m.in. w kremach, serum, lotionach nawilżających, a nawet w kosmetykach kolorowych. W kosmetologii wykorzystywany jest w zabiegach biorewitalizujących. Mezoterapia bezigłowa oraz użycie fali dźwiękowej to zabiegi pielęgnacyjne, które wspomagają transportowanie cząsteczek kwasu hialuronowego w głąb skóry. Mezoterapia bezigłowa jest bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem polegającym na zastosowaniu czasowego zjawiska elektroporacji (tworzenie się elektroforów). Powstawanie porów w błonie komórkowej ułatwia wnikanie tego kwasu do skóry. Dzięki mezoterapii bezigłowej kwas hialuronowy znacznie głębiej penetruje komórki niż w przypadku zastosowania go w postaci np. kremu. Mezoterapię wykonuje się w celu zmniejszenia widoczności starzenia się skóry, tj: zmarszczek i utraty jędrności. Zabieg rewitalizuje skórę i jest bardzo popularny, ponieważ daje gwarancję szybkich i widocznych efektów. Zabieg przy użyciu fali ultradźwiękowej, czyli sonoforeza również umożliwia regularne wprowadzenie kwasu w skórę właściwą.

Nazywany eliksirem młodości kwas hialuronowy stosuje się też w kosmetologii estetycznej. Mezoterapia igłowa jest śródskórnym dostarczeniem kwasu hialuronowego oraz substancji odżywczych, np.: witamin, peptydów, aminokwasów. Jest to zabieg iniekcyjny, który pobudza procesy naprawcze skóry, wspomaga produkcję kolagenu oraz elastyny. Mezoterapia iniekcyjna działa dwuetapowo. Jednym jest dostarczenie odpowiednio spersonalizowanego preparatu w miejsca, gdzie skóra potrzebuje tego najbardziej. Drugim działaniem przeprowadzonego zabiegu jest samoregeneracja skóry po przeprowadzonych nakłuciach. W efekcie kuracji skóra jest widocznie i odczuwalnie zagęszczona oraz wygładzona, wygląda zdrowo, młodo i promiennie. Jako metodę podawania substancji leczniczych mezoterapię igłową stosuje się również do stymulacji wzrostu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *