Wpływ promieniowania UV na skórę

Oprócz starzenia wewnątrzpochodnego, którego głównymi czynnikami są wiek i genetyka, można wyróżnić również starzenie zewnątrzpochodne. Jest ono wynikiem wszelkich czynników zewnętrznych, ale również tego, w jaki sposób żyjemy, jaki styl życia prowadzimy. Charakterystyczną cechą starzenia zewnątrzpochodnego jest skóra o nieładnym, żółtawym odcieniu oraz szorstkiej strukturze. Skóra z wiekiem traci naturalną elastyczność. Twarz, która nie jest odpowiednio pielęgnowana, już ok. 30 roku życia zdradzi swoim wyglądem, jakie błędy popełniła jej „właścicielka” (lub „właściciel”).  Każde nieprawidłowe, niedokładne usunięcie makijażu, intensywne ekspozycje słoneczne, nadużywanie alkoholu oraz każdy wypalony papieros wpływają na niekorzystny wygląd skóry. Starzenie zewnątrzpochodne jest przejawem zmian chorobowych w strukturze tkanek, które to zmiany można dostrzec jedynie pod mikroskopem.

Pierwszorzędnym czynnikiem zewnętrznym, który niekorzystnie wpływa na wygląd skóry, jest promieniowanie ultrafioletowe. Mówi się, że starzenie skóry twarzy zależy w ok. 80% od tego, czy wystawia się ją na nadmierne działanie promieni słonecznych. Wiedza na ten temat jest coraz szersza i coraz częściej przestrzega się przed negatywnymi tego skutkami: rakiem skóry czy przedwczesnymi oznakami starzenia się. Często osoby pracujące na dworze czy chcące po prostu imponować swoją mocną opalenizną przeważnie nie stosują filtrów przeciwsłonecznych. Lekceważą też odpowiednie nakrycie głowy czy odzież ochronną. Spora liczba ludzi naraża swoją skórę także na dodatkowe promieniowanie, korzystając z solarium. Mimo że początkowo taka skóra wygląda na „zdrowo” opaloną, to w późniejszych latach staje się ona szorstka,  szybciej traci jędrność i wygląda na zmęczoną. Szczególnie zauważalnym skutkiem ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych jest fotostarzenie, objawiające się przede wszystkim żółtym kolorem skóry, który powstaje po uszkodzeniu naczyń krwionośnych. Redukcja naczyń jest wprawdzie naturalnym procesem starzenia, jednak narażanie skóry na nadmierne działanie promieni UV znacznie ten proces potęguje i przyspiesza. Skóra zniszczona słońcem może być też pokryta czerwonymi zmianami- teleangiektazjami (rozszerzenie się naczyń krwionośnych). Inną widoczną zmianą, spowodowaną zbyt częstym narażaniem skóry na słońce, są plamy pigmentacyjne w brunatnym kolorze lub odbarwienia skórne.

Wszystkie powyżej wymienione zmiany powstające na ludzkiej skórze wskutek nadmiernego opalania zdecydowanie pogarszają i postarzają jej wygląd. Aby zadbać o ten wygląd oraz zapewnić jego lepszą jakość na przyszłość, warto – oprócz korzystania z zabiegów gabinetowych – pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok! 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *