Często mówi się, że gdy coś jest doskonałe na wszystkie problemy, w rzeczywistości nie radzi sobie dobrze z niczym. Kwas azelainowy stanowi jednak wyjątek od tej reguły. „Pokochają” go skóry z zaskórnikami, trądzikiem różowatym czy przebarwieniami.
Ale nie tylko szerokie możliwości stosowania są zaletą tego kwasu. Obecnie coraz częściej w praktyce kosmetologicznej można spotkać się z pacjentkami/ pacjentami, którzy borykają się jednocześnie z problemem trądziku i uwrażliwieniem skóry. Tak wymagająca skóra potrzebuje bardzo przemyślanej pielęgnacji. Należy tu mieć na uwadze fakt, że preparaty przeciwtrądzikowe mogą wywołać podrażnienie skóry, która sama w sobie jest już mocno uwrażliwiona. Dlatego w takiej sytuacji zastosowanie kwasu azelainowego wydaje się być strzałem w dziesiątkę!
Ale zacznijmy od początku.😉
Jak działa kwas azelainowy?
Kwas azelainowy ma wpływ na różne procesy zachodzące w naszej skórze. Przede wszystkim doskonale niweluje przebarwienia – zarówno te potrądzikowe, jak i barwnikowe. Jest to tzw. INHIBITOR TYROZYNAZY, czyli enzymu odpowiedzialnego za przemianę TYROZYNY w MELANINĘ (barwnik skóry).
Wykazuje on również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, czyli doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej i zanieczyszczonej. Jest to jedna z niewielu substancji, która zwalcza bakterie, ale nie powoduje ich uodpornienia. W związku z tym może być stosowana długotrwale, z zachowaniem doskonałych rezultatów.
Działanie przeciwtrądzikowe to nie tylko walka z bakteriami. Za stan zapalny odpowiadają również wolne rodniki, których ogromna ilość powstaje w naszej skórze każdego dnia. Kwas azelainowy radzi sobie także z tym problemem.
Ważną kwestią jest również zdolność regulacji procesu keratynizacji naskórka. Jak wiadomo nadmiar martwych, złuszczonych komórek gromadzi się w ujściach gruczołów łojowych i blokuje je, powodując powstawanie zaskórników oraz stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest przywrócenie prawidłowego rytmu złuszczania naskórka.
Podsumujmy zatem krótko możliwości kwasu azelainowego:
– walka z przebarwieniami (pozapalne, barwnikowe: ostuda, plamy soczewicowate);
– niwelowanie rumienia;
– walka z zaskórnikami;
– redukcja zmian trądzikowych (również przy trądziku różowatym);
– redukcja wydzielania sebum;
– redukcja nadmiernego rogowacenia naskórka (np. posłonecznego).