Uwzględnienie cyklu wzrostu włosów ma istotne znaczenie przy depilacji laserowej. Włosy rosną w trzech fazach: anagen, kategen, telogen. Każdy mieszek włosowy jest w innej fazie wzrostu.  Depilacja laserowa jest skuteczna tylko w pierwszej fazie, dlatego zabiegi należy powtarzać. Przy pierwszym zabiegu możemy usunąć aż 20-30% włosów!

Cykl wzrostu włosa – etapy

Anagen – to intesywna faza wzrostu włosa. To właśnie w tej fazie możemy usunąć trwale włos. Energia świetlna (absorbowana przez barwnik – melaninę, która znajduje się w mieszkach włosowych) zmienia się w energię cieplną we włosie – zjawisko to nazywamy procesem selektywnej fototermolizy. Światło absorbujące melaninę we włosie nagrzewa całą strukturę, niszcząc włos. Istotą zabiegu depilacji jest usunięcie struktur włosa odpowiadających za jego wzrost (macierz, brodawka), a to właśnie w tej fazie możemy tego dokonać.

Katagen – okres przejściowy mieszka włosowego. Opuszka włosa zanika i uwalnia się od brodawki.

Telogen – okres spoczynkowy mieszka włosowego. Włos jest zrogowaciały, nie rośnie. Pod nim znajduj się wtórna zawiązka nowego włosa. Następuje utrata włosa poprzez „wypchnięcie” starego mieszka przez nowy. Jeżeli nie dojdzie do tego procesu, to w mieszku włosowym może tkwić nawet kilka włosów telogenowych.

Czas trwania poszczególnych faz jest różny. Włosy długie na głowie są w 80% w fazie anagenowej od 3 do nawet kilkunastu lat, jednak na twarzy i ciele ten okres jest znacznie krótszy i wynosi 6-12 tygodni. Istotnym czynnikiem są hormony, które mają wpływ na długość trwania poszczególnych faz.

Ludzki organizm ma zdolność regeneracji – uszkodzone brodawki po latach mogą się odnawiać. Dlatego po skończonej serii zabiegów powinniśmy raz w roku wykonać zabieg przypominający.

Nie zmagaj się więcej z wrastającymi włoskami i podrażnieniami po goleniu. Pozbądź się włosów i uczucia „kaktusa” na drugi dzień po goleniu! Przyjdź na zabieg depilacji laserowej!