Zabiegi oczyszczające skórę można podzielić na manualne i mechaniczne. Oczyszczanie manualne jest jedną z najstarszych metod usuwania niedoskonałości skóry. Zabieg ten polega na ręcznym usuwaniu – wyciskaniu – zaskórników. Niekiedy jednak usuwane są również krosty, grudki, cysty (są to zmiany zapalne, których nie powinniśmy ruszać). Doraźnie jest to skuteczny zabieg, jednak przy dłuższym lub nadmiernym stosowaniu tej metody nie pozbędziemy się problemu, a możemy wywołać niepożądane skutki uboczne – m.in. rozwój infekcji, rozsianie zmian, stany zapalne skóry, blizny, przebarwienia. Z tego powodu oczyszczanie manualne sprawdzi się tylko dla skór z zaskórnikami.

Zabiegi oczyszczające skórę w gabinecie kosmetologicznym

Lepszym rozwiązaniem są inne metody, np. peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja – skuteczniejsze i bezbolesne!

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to zabieg kosmetyczny, który jest wykonywany za pomocą ultradźwięków. Kawitacja jest bezbolesną technologią oczyszczania skóry. Ultradźwięki wytwarzają falę kawitacyjną, która za pomocą wody lub toniku tworzy niewidoczne dla ludzkiego oka pęcherzyki stopniowo wypełniające się gazem. Drgania ultradźwiękowe powodują poszerzenie się pęcherzyków, a następnie gwałtowne ich pęknięcie. Na niewielkim obszarze w krótkim czasie wzrasta ciśnienie i uwalnia się duża ilość ciepła, co skutkuje rozbiciem martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Istotne jest, że podczas tego procesu nie dochodzi do uszkodzenia komórek znajdujących się w głębszych warstwach skóry. Peeling kawitacyjny usuwa złogi łoju oraz zanieczyszczenia. Skóra po zabiegu jest miękka, wygładzona i ma wyrównany koloryt.

Zalety:

– bezinwazyjne i bezbolesne oczyszczanie;

– usunięcie zaskórników otwartych i zapobiegnięcie ich powstawaniu;

– zapobieganie stanom zapalnym;

– wspomaganie leczenia trądziku.

Mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja jest peelingiem mechanicznym, który polega na kontrolowanym wizualnie stopniowym złuszczaniu naskórka. Urządzenie do mikrodermabrazji posiada specjalne głowice ścierające, dzięki którym usuwa się martwy naskórek (zabieg ten nie jest wskazany przy skórze wrażliwej, naczyniowej).

Zabieg można wykorzystać w leczeniu łojotoku, usuwaniu blizn potrądzikowych, rogowacenia okołomieszkowego, rozstępów i przebarwień.

Zalety:

– kontrolowane złuszczenie przez kosmetologa;

– poprawa struktury i koloru skóry;

– zwiększenie elastyczności skóry;

– zmniejszenie przebarwień.

Skóra po oczyszczeniu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Po zabiegu dobierzemy więc odpowiednie produkty w postaci wysoko skoncentrowanej ampułki oraz maski, które zostaną lepiej wchłonięte. Zabieg pielęgnacyjny, przed którym skóra zostanie dogłębnie oczyszczona, przyniesie wtedy lepsze, bardziej spektakularne efekty.

Istotnym krokiem pozabiegowym jest odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Ważne jest stosowanie zalecanych przez kosmetologa produktów oczyszczająco-tonizujących oraz pielęgnacji w formie kremu i kremu z filtrem UV.