Cellulit jest jedną z najczęściej spotykanych lipodystrofii. Już po 20 roku życia jego „szczęśliwych” posiadaczek z tego powodu jest około 85% kobiet. Przypominające skórkę pomarańczową nieregularne zgrubienia najczęściej zlokalizowane są w okolicach pośladków, ud, bioder, ramion oraz brzucha. Problem ten znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn ze względu na odmienną budowę zrazików tłuszczowych. Warto wiedzieć, że cellulit nie zawsze wiąże się z nadwagą, ponieważ dotyka on również szczupłych osób. Skutkiem cellulitu zauważalnym przez osoby borykające się z nim jest objaw „skórki pomarańczowej”, pofałdowania, nierówności skóry czasem również rozstępy oraz przebarwienia i nadmierna pigmentacja skóry. Objawami cellulitu nie są jednak tylko te wizualne, zauważalne gołym okiem. Osoby posiadające cellulit często skarżą się na uczucie ciężkości nóg, skurcze, zbyt duże napięcie kończyn dolnych, czasem mrowienie, a nawet ból.

Rodzaje cellulitu

Cellulit można podzielić na dwa rodzaje. Wodny, czyli twardy – występuje głównie u kobiet, które posiadają stabilną masę ciała w ostatnim czasie. Drugim rodzajem jest cellulit tłuszczowy – miękki, który dotyka osób nieuprawiających aktywności fizycznej lub u osób, których waga spadła. Cellulit wodny swoim wyglądem, niezależnie od pozycji ciała przypomina tkankę mięśniową, zazwyczaj występuje razem z rozstępami. Cellulit tłuszczowy jest zlokalizowany na większym obszarze ciała, a tkanka znajdująca się pod skórą jest znacznie bardziej nabrzmiała i pofałdowana. Cellulit tłuszczowy często jest formą przeobrażoną z cellulitu wodnego i wiąże się z wiotkością mięśni oraz z ich słabym napięciem. Powodem powstawania cellulitu może być również przyjmowanie leków odwadniających oraz zaburzenia w mikrokrążeniu.

Stopień zaawansowania cellulitu

To, jaką metodę terapeutyczną wybierzemy, jest zależne od stopnia zaawansowania cellulitu, stanu oraz jakości skóry, jak i tego w jak dużym stopniu pacjent jest zmotywowany do zmiany stylu życia oraz stosowania się do zaleceń kosmetologa. Leczenie cellulitu powinno być oparte na trzech krokach: działaniu lipolitycznym, pobudzającym krążenie w tkance tłuszczowej, przeciwobrzękowym oraz na działaniu poprawiającym przepuszczalność naczyń włosowatych. Terapię wykonywaną w gabinecie warto połączyć z aktywnością fizyczną, zbilansowaną dietą oraz miejscowym stosowaniu kosmetyków antycellulitowych.

Zabieg na cellulit

W gabinecie zalecamy wykonanie serii zabiegu karboksyterapii w połączeniu z masażem bańką chińską.