Trądzik młodzieńczy powstaje na skutek nadmiernego wydzielania łoju i nieprawidłowego rogowacenia skóry. Zmiany mogą mieć charakter niezapalny – zaskórniki otwarte, utlenione (czarne – „wągry”) i zamknięte (białe – „pryszcze”); w późniejszym etapie mogą pojawić się także zmiany zapalne, m.in. krosty, grudki, guzki, cysty.
Dlaczego powstaje trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy dotyczy 75-95% nastolatków. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Jedną z nich jest duży wpływ hormonów – androgenów na nadmierną aktywność gruczołów łojowych.
Dużą rolę odgrywają bakterie oraz drożdżaki lipofilne. Do czynników prowokujących powstawanie zmian trądzikowych należą także: pokarmy z wysokim wskaźnikiem glikemicznym, produkty mleczne, stres, leki, stosowanie substancji o działaniu komedogennym („zapychanie” – powstawanie zaskórników).
Jak zlikwidować trądzik? Pielęgnacja domowa skóry trądzikowej
Pierwszym krokiem do wyeliminowania trądziku jest przyjrzenie się składom kosmetyków, których używamy na co dzień. Nie mogą znajdować się w nich substancje komedogenne, tj. lanolina, wazelina, parafina, oleje, silikony, a także substancje zapachowe, które mogą działać drażniąco. Nie należy stosować również ciężkich podkładów i pudrów do makijażu. Nie należy używać mydeł oraz produktów na bazie alkoholu, ponieważ preparaty te zaburzają barierę wodno-lipidową, jaką jest skóra. Olejowanie skóry również nie jest wskazane.
Ważne jest, aby wybrane składniki aktywne takie, jak: kwas azelainowy, cynk, siarka, niacynamid, witamina A, wyciąg z drożdży, glinka znalazły się w produktach kosmetycznych, które stosujemy. W przypadku stanów zapalnych warto miejscowo stosować nadtlenek benzoilu.
Zabiegi na trądzik Luboń
Jeżeli skóra jest bardzo podrażniona, reaktywna, wrażliwa, pierwszym krokiem w gabinecie będą zabiegi przywracające równowagę wodno-lipidową płaszcza skóry. Będą to zabiegi nawilżające, łagodzące, delikatnie oczyszczające – np. zabiegi z wykorzystaniem peelingu kawitacyjnego, sonoforezy i preparatów z odpowiednimi substancjami aktywnymi.
Pomocne będą zabiegi kosmetologiczne na bazie peelingów chemicznych (kwas azelainowy, pirogronowy, salicylowy, migdałowy TCA). Będą one działać m.in. seboregulacyjnie (wyregulują pracę gruczołów łojowych) – dzięki tym właściwościom skóra nie będzie się przetłuszczać; wpłyną także na prawidłową keratynizację naskórka.
Po przebytym trądziku często powstają blizny, a ujścia mieszków włosowych (przez wcześniej zalegający łój) są rozszerzone. Warto wtedy wykonać zabiegi wpływające na przebudowę skóry, „zagęszczające” ją, a także obkurczające ujścia mieszków włosowych. Do takich zabiegów należą mezoterapia mikroigłowa (dermapen) i zabiegi z zastosowaniem kwasów