Trądzik może pozostawić po sobie ślady w postaci przebarwień czy blizn. Pierwsze z nich dają się zlikwidować w całości, drugie natomiast można spłycić i zmniejszyć ich widoczność. Likwidacja przebarwień (hiperpigmentacji) pozapalnych czasami następuje samoistnie, często jednak należy wykonać odpowiednie zabiegi wyrównujące koloryt skóry.

Dlaczego powstają przebarwienia po trądziku?

Grudki, krostki, cysty to zmiany zapalne w trądziku. Długotrwały stan zapalny może przyczyniać się do powstawania przebarwień pozapalnych. Podczas stanu zapalnego dochodzi do wydzielania cytokin, leukotrienów, prostaglandyn, które przyczyniają się do zwiększonej syntezy melaniny. Przebarwienia mogą być również głębiej umiejscowione, ponieważ podczas stanu zapalnego w naskórku dochodzi do uszkodzenia warstwy podstawnej (najgłębsza warstwa naskórka), co może spowodować wyciek melaniny i kumulację w skórze właściwej. Wtedy takie przebarwienia trudniej zlikwidować.
Przy stanie zapalnym bakterie Propinobacterium acnes mogą (na skutek pęknięcia mieszka włosowego), przedostać się do skóry właściwej, co w dalszej kolejności prowadzi do bliznowacenia.

przebarwienia po trądziku

Jak leczyć blizny i przebarwienia po trądziku?

W codziennej pielęgnacji domowej warto stosować kosmetyki rozjaśniające, depigmentujące. W ich składzie powinny znaleźć się m.in. kwas azelainowy, kwas kojowy, witamina C, ekstrakt z mącznicy lekarskiej, lukrecji.


Korzystając z zabiegów gabinetowych, możemy o wiele szybciej zlikwidować przebarwienia potrądzikowe, a także spłycić blizny. Blizny redukuje się tylko poprzez zabiegi przebudowujące skórę – wpływające na zwiększenie syntezy GAG oraz kolagenu. Podczas konsultacji z kosmetologiem dobrana zostanie odpowiednia pielęgnacja oraz kuracja gabinetowa

Zabiegi na przebarwienia po trądziku Poznań Luboń

Po ustaniu trądziku zmiany pigmentacyjne mogą utrzymywać się wiele miesięcy,        a nawet lat. Warto więc skorzystać z zabiegów, aby równomierny koloryt skóry przywrócić jak najszybciej. W tym celu należy wykonać serię zabiegów z użyciem peelingów chemicznych (kwasów), dobranych odpowiednio przez kosmetologa.