Mikronakłuwanie (mezoterapia mikroigłowa) to prosta, bezpieczna, skuteczna i minimalnie inwazyjna technika terapeutyczna ujędrniająca skórę. Zabieg, z zastosowaniem cienkich igieł wkłuwanych na określoną głębokość w skórze, wywołuje mikrourazy. Mikrourazy, będące równomiernymi uszkodzeniami skóry właściwej, wyzwalają procesy naprawcze i regeneracyjne, w wyniku czego dochodzi do natychmiastowego wytworzenia nowego kolagenu i remodelingu (przebudowy skóry).

Na czym polega mikronakłuwanie?

Podczas zabiegu na skórę zaaplikowany zostaje odpowiedni preparat, który dzięki mikronakłuciom przechodzi w głębsze warstwy skóry. Technika ta znalazła zastosowanie w poprawie jędrności skóry, zmniejszaniu głębokości zmarszczek, niwelowaniu rozstępów i blizn, a także w redukcji przebarwień.

Mezoterapia mikroigłowa – nakłuwanie skóry

Igły, stosowane w mikronakłuwaniu do celów remodelingu skóry, mają odpowiednią długość – odpowiadającą głębokości położenia skóry właściwej. To w niej znajdują się fibroblasty oraz sieć naczyń krwionośnych (mająca istotny wpływ na procesy regeneracji). Głębokość poszczególnych warstw skóry jest różna w zależności od miejsca na ciele. Na przykład naskórek osiąga głębokość maksymalną 0,05 mm na powiekach, a 1,5 mm – na dłoniach i stopach; grubość skóry właściwej wynosi od 0,3 mm na powiekach do 3 mm na plecach. Wykonując zabieg, dobieramy odpowiednią długość igieł, np. w okolicach dolnej powieki pracujemy igłami o długości maksymalnie do 0,25 mm.

Kiedy stosować mikronakłuwanie?

Podczas zabiegu widoczne jest mikrokrwawienie skóry, spowodowane urazem splotu naczyń zlokalizowanych pod siecią naczyń włosowatych warstwy brodawkowej.
W pierwszej fazie zostają uwolnione czynniki wzrostu, m.in.: czynnik wzrostu fibroblastów FGF, transformujący czynnik wzrostu TGF, płytkowy czynnik wzrostu PDGF, naskórkowy czynnik wzrostu EGF. Mają one istotne znaczenie w procesach regeneracji i odbudowy tkanek:
· stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny;
· pobudzają tworzenie się składników macierzy międzykomórkowej, m.in. kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów;
· przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek skóry;
· poprawiają mikrokrążenie;
· wpływają pozytywnie na jakość połączeń międzykomórkowych.
Faza druga to intensywne procesy związane z przebudową skóry – namnażanie kolagenu i elastyny, proteoglikanów, glikozaminoglikanów, tworzenie nowych naczyń włosowatych. Końcową fazą jest poprawa struktury i unaczynienia skóry poprzez przebudowę tkanek.

Skóra po mezoterapii mikroigłowej

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i obrzęknięta, ale objawy te ustępują w przeciągu 2-3 dni. Zabieg mikronakłuwania należy powtarzać co około 2-4 tygodni i wykonywać w serii 4-6 zabiegów. Proces przebudowy skóry rozpoczyna się po zabiegu i trwa do kilku tygodni, dlatego ostateczny efekt możemy zobaczyć po 3-6 miesiącach.