Jak powstają przebarwienia słoneczne? Czy słońce, a właściwie promieniowanie ultrafioletowe, jest dobre czy złe dla naszej skóry? Po ekspozycji na to promieniowanie mogą pojawić się przebarwienia, a nawet nowotwory skóry. Natomiast bez słońca nie byłaby syntezowana witamina D (jesienią i zimą powinniśmy zadbać o suplementację tego składnika).
Jak powstają przebarwienia?
W skórze występują melanocyty. Są to komórki odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika melaniny. Przebarwienia (hiperpigmentacje) powstają na skutek nierównomiernego gromadzenia się melaniny, której wzrost produkcji zaobserwowano na skutek promieniowania UV.
Gospodarka hormonalna odgrywa istotną rolę w procesie melanogenezy. Estrogeny zwiększają syntezę melaniny, ponieważ aktywują enzym – tyrozynazę, która bierze bezpośredni udział w tworzeniu melaniny. Na powstawanie przebarwień szczególnie narażone są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, kobiety w ciąży, a także w okresie menopauzy.

Jak chronić się przed powstawaniem przebarwień?
Bezwzględnie należy unikać promieniowania UV, ponieważ to ono przyczynia się do syntezy melaniny (barwnika odpowiedzialnego m.in. za powstawanie przebarwień). Należy też codziennie stosować filtry przeciwsłoneczne z wysokim SPF 30 lub 50. Twarz można również chronić, nosząc kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie zapominajmy także o nakładaniu kremów z filtrem na skórę całego ciała. I najważniejsze – nie opalajmy się!
Likwidacja przebarwień Luboń
Likwidacja przebarwień wymaga cierpliwości. Ich rozjaśnianie jest stopniowe – z zabiegu na zabieg.
W domu należy stosować preparaty z substancjami depigmentującymi, do których należą np. witamina C, arbutyna (mącznica lekarska), kwas azelainowy, glabrydyna (lukrecja), kwas kojowy.
W gabinecie możemy korzystać z takich zabiegów, jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia mikroigłowa. W zależności od głębokości usadowienia przebarwień ilość zabiegów będzie kwestią indywidualną.
Jeżeli występują tendencje do powstawania przebarwień, warto powtarzać zabiegi po ekspozycji na promieniowanie UV (po lecie).