Wraz z wiekiem pojawiają się zmarszczki, które ulegają z upływem czasu pogłębieniu. Skóra zaczyna tracić jędrność i staje się coraz bardziej wiotka. Czasu niestety nie da się zatrzymać, ale jesteśmy w stanie tak zadbać o naszą skórę, aby zmarszczki pojawiły się jak najpóźniej i nie pogłębiały się, a te, które już powstały – zmniejszyły się. Tak, jest to możliwe!


Skóra zaczyna starzeć się już kiedy mamy ok. 25 lat. Wtedy zauważamy pierwsze płytkie, drobne zmarszczki. Proces ich tworzenia zaczyna się wcześniej, dlatego warto, aby już w tak młodym wieku dbać o skórę. Ważne jest, aby domowa pielęgnacja była prawidłowa i nie wysuszała skóry. Możemy również zacząć wykonywać zabiegi prewencyjne – przeciwwstarzeniowe i stymulujące skórę. Są to zabiegi, które pozwalają utrzymać równowagę w naszej skórze, są dla niej jak paliwo. Nie zauważymy w tak młodym wieku spektakularnych efektów – to niemożliwe, kiedy mamy jeszcze jędrną, napiętą skórę, ale na pewno będzie ona o wiele wolniej się starzeć niż u tych osób, które z takich zabiegów nie korzystały i nadal nie korzystają.


A co zrobić, kiedy już posiadamy zmarszczki – i te płytkie, i te głębokie? Co zrobić, kiedy skóra nie jest już tak napięta? 

Stosowanie kremów z napisem „anty-aging” za wiele nie pomoże w wygładzeniu zmarszczek. Na widoczne nierówności i brak jędrności skóry pomogą zabiegi ją przebudowujące. Mają one na celu stymulować skórę do tworzenia kolagenu, elastyny, a tym samym napinać i „wypełniać” skórę od środka.

Do zabiegów poprawiających jakość skóry należą zabiegi mezoterapii igłowej, mezoterapii mikroigłowej (mikronakłuwanie), a także zabiegi z użyciem odpowiednich kwasów. Pamiętajmy też o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych oraz preparatów z antyoksydantami, np. wit. C, E. Opalając się, nie tylko zwiększamy ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, ale także przyczyniamy się do powstawania przebarwień czy szybszego starzenia się skóry. Promieniowanie UVA dociera aż do skóry właściwej, w której znajdują się włókna odpowiedzialne za jej sprężystość i jędrność. Podczas opalania dochodzi do ich destrukcji, dlatego skóra starzeje się szybciej (wystarczy porównać u osoby starszej skórę twarzy ze skórą np. na pośladkach, które od słońca są zazwyczaj chronione).


Odpowiednie terapie zabiegowe ustalam dla każdego indywidualnie – po konsultacji.